אודות המכון

נכסיה הרוחניים של יהדות תוניסיה, הם כמים שאין להם סוף, ויש להם נגיעה כמעט בכל שטחי החיים. דא-עקא, שהאוצרות העצומים הללו מפוזרים בספרים עתיקים ובמוזיאונים שונים הרחק מהישג ידם של כלל הצבור.

לשם כך, הוקם מכון "שרי זבולון", אשר שם לו למטרה להאדיר את המורשת הנפלאה של יהדות תוניסיה, להוציאה מן הכח אל הפועל, ולהנגישה לציבור הרחב.

המכון נקרא "שרי זבולון", מלשון הפסוק בתהלים סח, כח, על שם רבני העדה ופאריה שהם שרינו ומלכינו (זבולון הוא השבט הראשון שלפי השערות מסוימות הגיע לתוניסיה).

במסגרת המכון הוקם אתר אינטרנט זה המרכז לראשונה את כל הקשור ליהדות תוניסיה במקום אחד, כך שכל יוצאי תוניסיה המפוזרים בכל אתר ואתר בארץ ובעולם יוכלו להגיע בקלות אל המידע. הושקעו מאמצים מיוחדים שהמידע יוצג בצורה נאה מודרנית ועדכנית, ושהחומרים יהיו נגישים לכל משתמש ללא חיפוש מייגע.

אילן יוחסין
אחד הפעולות שהמכון סימן לעצמו כיעד עוד מימיו הראשונים, הוא בניית אילן יוחסין מורחב מאד של יהודי דרום תוניסיה, הכולל תמונות אנשים, ערי מוצא, בתי כנסת, מסמכים ועוד. חברי המכון שוקדים על בנייתו של ה'אילן' רב הממדים, ובמקביל, נאספים אין-ספור עדויות וסיפורי קהילות שיכולים לשפוך אור על העבר המפואר.

הוצאות ספרים
המכון גם מוציא לאור ספרים על תולדותיהם של רבותינו חכמי תוניסיה. לעת עתה יצאו על ידי המכון שני כרכים מפוארים:
הראשון: ספר "אחוה ושלום" על רבי חויתה וזאן זצ"ל רבה של בנגרדאן. הספר כולל את קורות חייו והכתבים שהשאיר אחריו.
השני: ספר "חכמי זרזיס" הכולל קוי אור לדמותם של שלושת רבני העיר זרזיס הראשונים.
השלישי  : ספר קומיקס ייחודי מלווה בציורים מרהיבים וסיפור עלילתי על חיי הקהילות בערי תוניסיה, שיחבר גם את בני העדה הצעירים להווי האוטנטי. הושקעו מאמצים רבים להגיע לדיוק מירבי ברמת פריטי הלבוש, צורות הבתים, סגנון השפה, וכמובן בפרטי הסיפור. ומי שנחשף לספר העיד כי מלבד הסיפור המרתק יש בו הרבה טעם של פעם. בהמשך יצא גם בשפה הצרפתית.

אוצרות יהדות תוניסיה מחכים לכם
כל הפעילות הזו, דורשת המון כח ומשאבים, ומכאן שלוחה קריאתנו לכל איש ואיש שחשובה לו מורשת יהדות תוניסיה, לתת כתף ולסייע בידינו בכל דרך להמשיך לפתח ולתחזק את האתר. אם זה בשליחת חומרי תיעוד, ואם זה בתרומות (דרך דף התרומות. ניתן לרכוש גם הנצחות או ברכות בדפי המידע הרבים שיש באתר). בנוסף, ניתן לרכוש את הספרים שבהוצאתנו באתר או לרכוש הנצחות / ברכות בספרים שעתידים לצאת לאור.
אוצר עצום ומורשת אדירה מחכים לנו מתחת לתנור ביתנו. בואו נפיק מהם את המירב.

בברכה,
מכון שרי זבולון